Minulé výpravy

Autor těchto stránek podnikl první tři výpravy na Svalbard v letech:

2000

2002

2004


Srpen 2000

Míra a Pavel Rybníček

V době mezi 17. a 28. srpnem 2000 jsme se spolužákem z gymplu Pavlem Rybníčkem podnikli několik kratších výletů po okolí Longyearbyenu a čtyřdenní cestu do Barentsburgu a zpět.

 

Srpen 2002

Míra a Ondra Konvalina

Druhou cestu jsme podnikli o dva roky později mezi 3. a 24. srpnem 2002 a tentokrát jsme se vydali dále do tundry.

Zahájili jsme třídenním "zahřívacím kolem" v pěkně ostrém tempu, kdy jsme došli na Kapp Laila na vzdálenější straně zátoky Colesbukta a vrátili se do LYB.

Hlavní výlet trval 12 dní a zavedl nás do těžařské základny Sveagruva. Byl to pro nás v mnoha ohledech velký křest.

Vychutnali jsme si typické rychlé změny arktického počasí, z prosluněné idyly do deštivé a větrné sloty (že to lze i naopak nám tehdy ještě předvedeno nebylo). Užili jsme si i brody velkých řek (Reindalselva), což mělo mít zásadní dopad na budoucí výpravy. Také jsme okusili brodění v mizerném počasí. Přešli jsme přes ledovec a přes jeho morény, což neocení, kdo to nezažil. A potkali jsme svého prvního medvěda...

Trasy obou výletů expedice Svalbard 2002. Červené tečky označují tábořiště.


Srpen 2004

Míra a Katka Kodíčková

V létě 2004, od 30. července do 22. srpna, proběhla třetí výprava, tentoktát vodáckého charakteru.

Hlavním cílem této expedice byl sjezd řeky Reidalselvy. Tento nápad vznikl už během předchozí akce, když jsme se Reindalselvu pokoušeli brodit. Množství její vody a malebná krása okolí sváděly k představě klasické vodácké pohody na naprosto přírodní řece. Tou dobou se ta myšlenka ještě zdála nerealizovatelná.

Nápad na použití Pálavy přišel už na podzim 2002, hned na jaře jsem Pálavu pořídil a dobu prakticky až do začátku expedice jsem strávil sbíráním zkušeností a dolaďováním technických detailů vybavení. Arktické moře je síla budící hluboký respekt.

K řece Reindalselvě, kterou jsme sjížděli, je třeba dojít z Longyearbyenu přes průsmyk a její ústí se nachází ve Van Mijens fjordu jižně od Isfjordu, kam bylo třeba se vrátit. To určilo tři základní etapy výpravy - pěší pochod přes hory k řece, sjezd řeky a cesta po moři kolem poloostrova zpět do LYB. Okolnosti tento plán lehce pozměnily, ale v hrubých rysech zůstal zachován.

Zážitků bylo mnoho, ne všechny byly krásné, ne všechny byly bolestivé, ale všechny byly intenzivní. I medvěda jsme potkali.

Trasa výpravy Svalbard 2004, Červená linka značí přesun po zemi, modrá po vodě, černě je značená trasa překonaná taxíkem. Červené tečky označují tábořiště.

Více se lze dočíst na webu výpravy Svalbard 2004, kde je mimo jiné přepsán palubní deník ilustrovaný množstvím fotografií. Časopis Hydro v druhém čísle ročníku 2007 otiskl o výpravě článek.

Vandrování po Svalbardu - fotky, deníky, zážitky

Výpravy na Svalbard