Současné osídlení

V současné době na území Svalbardu udržují trvalou přítomnost tři země, které na to mají, podle Smlouvy o Svalbardu právo - Norsko, Rusko a Polsko. Drtivá většina osídlení je soustředěna v oblasti Nordenskjold landu, hlavně na březích Isfjordu.


Norsko

Rusko

Polsko

Česká základna


Norské osídlení

Longyearbyen (LYB)

LYB je správní centrum, město, čítající přes 1700 stálých obyvatel, nejseverněji položené rodinné osídlení. Původně to bylo hornické město, což je stále poznat. Dnes je většina dolů v okolí mimo provoz a město žije převážně z turismu.

Služby i obchody jsou zastoupeny tak, že mladému tulákovi a nejspíš ani rozmazlenému turistovi žádné civilizační výdobytky nechybí. Za pozornost rozhodně stojí místní kostel, který v okolní drsné přírodě slouží jako skvělé útočiště nejen pro ducha, ale i pro tělo.

Jediné špicberské letiště pro velká letadla je 5 km na severozápad od města. U něj je kemp.

 

Kostel v LYB a pohled na město s ústím Adventelvy.

Sveagruva

Na jihu Nordenskjold landu, na konci Van Mijens fjordu leží hornická základna Sveagruva. Jde o jeden uhelný důl patřící místní těžařské společnosti Store Norske Kullkompani. Pracuje kolem něj neco přes 200 lidí.

Pro návštěvníky Sveagruva vybavená není, ale dá se odtamtud poslat dopis a použít telefonní automat. Doplnit zásoby jsme nezkoušeli, ale patrně díky momentálnímu štěstí na lidi, jsme se nejen výborně najedli v místní kantýně, ale také jsme přenocovali v teple v jakési šatně a užili si sprchu a saunu. Vše zdarma. Bylo to ale podle našeho hostitele vysoce neoficiální.

Ny Alesund

Na severu, mimo oblast dosažitelnou z Isfjordu, leží výzkumná základna Ny Alesund. Původně to bývalo také hornické osídlení, z oněch časů tam zůstává nejseverněji položená funkční železnice. Největší slávu zažil Ny Alesund, když odtamtud startovaly ve dvacátých letech 20. století vzducholodě polárních výprav. Nyní zbývá jen malá vědecká komunita (asi 40 lidí) občas navštěvovaná loděmi, které vozí výletníky na sever pozorovat mrože...


Ruské osídlení

Barentsburg

Jihozápadně od LYB ústí do Isfjordu z jihu Gronfjord, na jehož březích leží ruské hornické město Barentsburg. Pracuje tu něco kolem 900 lidí. Norové z LYB tam pořádají pro turisty výlety lodí

Na městě je vidět, že za dob Sovětského svazu byli hornící hrdinové společnosti. Ne, že by horničina na Svalbardu nebyla opravdu hrdinstvím... Město je postaveno v sovětsky velkém stylu a je vybavené množstvím atrakcí, jako je třeba sportovní hala. Minulost připomínají i kamenný Vladimír Iljič a nápis "MUPY MUP" na srázu nad městem. Silnici mezi městem a vrtulníkovým letištěm na pobřeží Isfjordu lemují hromady nejrůznějšího šrotu a jakési nedostavěné struktury.

Ale obyvatelé města jsou vesměs příjemní lidé. A nebo cizince úplně ignorují. Naše dosavadní setkání byla většinou velmi příjemná.

 

Barentsburg a vzpomínka na minulost

Pyramiden

Na severovýchod, téměř na opačném konci Isfjordu leží podobná základna pojmenovaná podle hor okolo Pyramiden. Je od konce devadesátých let 20. století opuštěná, údajně ze dne na den. Pro svou atmosféru města duchů je častým cílem malé longyearbyenské flotily výletních lodí.

Grumantbyen a Colesbukta

Na pobřeží Isfjordu na půl cesty mezi Barentsburgem a LYB je zátoka Colesbukta, v níž býval uhelný přístav pro důl Grumantbyen kus dále na pobřeží směrem k LYB. Obě sídla jsou od roku 1962 opuštěná, pouze v Colesbuktě jsou některé baráky udržovány v jakž takž obyvatelném stavu. Zbytky zastřešené železnice mezi nimi v současné době slouží jako stezka pro těch několik tuláků, kteří oblastí procházejí na svých cestách tundrou.

   

Ruina Grumantbyenu a pohled na Colesbuktu těsně po požáru v srpnu 2004


Polské osídlení

Polsko udržuje malou výzkumnou stanici v Hornsundu v jižní části ostrova Spitzbergen.


Česká výzkumná stanice

Pro nás není bez zajímavosti, že od léta 2008 funguje na Svalbardu česká výzkumná stanice vypravená Jihočeskou univerzitou. Posádka stanice má zkoumat území v oblasti Petunia bukty nedaleko Pyramiden z hladiska biologických aspektů klimatických změn, což je v současné době moderní a živé téma. Výsledky budou zpracovány v rámci rozsáhlejších projektů Norsk Polar institutu.

Stanice je tvořena dvěma kontejnery (obytným a skladovacím) na dřevěném molu v Pyramiden. Dále pak chatou v Petunia buktě pronajatou od Rusů, kde byla zřízena laboratoř.

Průvodce Svalbardem